pl en
Your web browser is too old or does not support JavaScript. This page will not display as intended.

Frera. Historia

Corrado Frera urodził się w 1859 w Prusach, w Kreuznach. Przez całe życie nosił przydomek "Niemiec". Jego rodzina była francuskiego pochodzenia, uciekła do Prus po rzezi Hugenotów. Na początku lat 80-tych XIX wieku Frera przeniósł się do Włoch, przyjął obywatelstwo tego kraju i ożenił się z Włoszką. Mieli czworo dzieci, dwóch synów i dwie córki. Na początku swej kariery Frera prowadził w Mediolanie sklep z zabawkami, wkrótce jednak zaczął sprzedawać rowery, a potem również motocykle firm Zedel i NSU. W 1903 Frera otworzył warsztat w miejscowości Tradate, a w 1906 powstały jego pierwsze motocykle marki SAF (Società Anonima Frera). Nadal korzystał z silników Zedla. W 1911 Mario Acerboni zdobył dla Frery mistrzostwo Włoch w kategorii 350cm3.

[img]

Pierwsza wojna światowa pozwoliła się firmie rozwinąć; poczynając od roku 1908, Frera zbudował tysiące motocykli i rowerów dla armii włoskiej. Po wojnie zatrudniał już ponad 600 osób, a roczna produkcja motocykli rosła stopniowo od 2400 do 3500; w szczytowym okresie sięgnęła 6000 sztuk. W tym czasie Frera robił już własne silniki i wysunął się na prowadzenie na włoskim rynku motocyklowym.

[img]

Wielki Kryzys w 1929 zakończył dobry okres w historii firmy. Po kilku nieudanych próbach opanowania sytuacji, Corrado wycofał się. Firma otrzymała nowe kierownictwo. Syn założyciela, Leonardo Frera, został dyrektorem technicznym, ale już po roku i on zrezygnował i założył własną wytwórnię. Sytuacja finansowa pogarszała się nadal, aż w 1933 firma zbankrutowała. W grudniu 1934 została wykupiona przez grupę przemysłowców. Byli to, m. in.: Paolo Soprani, Sergio Soprani, Umberto Bassani i Andrea Lorenzi. Przez kolejne dwa lata Frera produkowała już tylko motocykle, produkcję rowerów zarzucono. W 1936 fabryka została ostatecznie zamknięta.

Corrado Frera zmarł w Mediolanie w marcu 1941.

Marka została zakupiona w roku 1990 i obecnie na rynku są rowery o tej nazwie. W fabryce w Tradate otworzono muzeum motocykli.

[img]