pl en
Your web browser is too old or does not support JavaScript. This page will not display as intended.

[img]

Moto Aprilia 6.5, ikona wzornictwa lat 90-tych. Wykorzystano w nim silnik BMW F650 o pojemności 649cm3, ten sam co w modelu Pegaso, bardziej konwencjonalnym motocyklu firmy Aprilia z tej samej dekady. Moto Aprilia był dostępny w wielu kolorach, lecz najbardziej znana jest wersja srebrno-pomarańczowa. Waga pojazdu to 150kg, prędkość maksymalna: 185 km/h. Produkcję wstrzymano w 1997, wznowiono w 1999 i ostatecznie zakończono w 2002.

[thumb:img_1.jpg] [thumb:img_3.jpg] [thumb:img_4.jpg] [thumb:img_5.jpg]

Aprilia to włoska firma motocyklowa założona po drugiej wojnie światowej przez Alberto Beggio w Noale w pobliżu Wenecji. W pierwszym okresie swej działalności zajmowała się produkcją rowerów. Dopiero gdy w 1968 kierownictwo przejął syn Alberta, Ivano Beggio, zajął się skonstruowaniem lekkkiego motocykla z silnikiem 50 cm3. W projekcie tym wzięło udział blisko tuzin konstruktorów. Pierwsze mopedy marki Aprilla sprzedawano pod nazwami Colibri, Daniela i Packi. Później Aprillia wspaniale rozwinęła swoją produkcję motocykli. Było wśród nich wiele odnoszących sukcesy modeli sportowych, wyścigowych, motocross i enduro. W latach 90-tych powstał nawet motocykl klasy "superbike" o pojemności 1000 cm3.

Moto Aprilla to jeden z najsłynniejszych modeli tej firmy, motocykl wystawiany w nowojorskim muzeum sztuki współczesnej. Do jego zaprojektowania w 1995 został wynajęty Philippe Starck.