pl en
Your web browser is too old or does not support JavaScript. This page will not display as intended.

Stransky-Steinhagen

[img]

Silnik motocyklowy z fabryki Artura Steinhagena I Henryka Stránský'ego założonej w Warszawie w roku 1931. Wytwórnia mieściła się przy ul. Zagłoby 9 na Woli. Był to nowoczesny zakład, zatrudniający ok. 400 osób w czasie największego rozwoju. Silniki tej firmy były wykorzystywane m.in. w motocyklach Tornedo i Perkun. W 1939 fabryka została przejęta przez Niemców. Tym niemniej pod kierownictwem Artura Stainhagena w głębokiej konspiracji wykonywano tam części do pistoletów maszynowych Błyskawica i Sten, przeznaczonych dla AK. Steinhagen został aresztowany w 1943 roku i zginął w obozie w Majdanku. Fabryka została wysadzona w powietrze w 1944 przez Niemców opuszczających Warszawę.

[thumb:img_2.jpg] [thumb:img_3.jpg] [thumb:img_4.jpg]

[img] "Artur (Steinhagen), jako młody człowiek, wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Pracę zawodową rozpoczął w białostockim banku, potem zaś pracował w przemyśle drzewnym. W początku lat 30. XX w. wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął starania o otwarcie własnej firmy. W 1931 r. wspólnie z inżynierem Henrykiem Stránským (który pochodził z Czech i był związany z zakładami "Skoda") założyli firmę „Artur Steinhagen i Henryk Stránský – Fabryka Pomocnicza dla Przemysłu Lotniczego i Samochodowego sp. z o.o.”. Była to pierwsza w Polsce wytwórnia silników spalinowych dwusuwowych. Produkowała silniki do różnego zastosowania: motopomp, prądnic, betoniarek, wentylatorów, sprężarek, samochodów osobowych, wózków transportowych, motocykli, motorowerów, lotniczy o mocy 20 KM i do łodzi zaburtowy o mocy 15 KM. Silniki od „Steinhagena i Stránský'ego” znalazły się m.in. w motocyklu Tornedo, i w zaprojektowanym przez inż. Pragłowskiego samochodzie osobowym Radwan" fragment biografii Artura Steinhagena zamieszczonej na stronie www.polacyzwyboru.pl

Powyżej: zdjęcie Artura Steinhagena przestrzelone przez hitlerowskiego snajpera podczas powstańczych walk na Woli. Udostępnione przez syna Artura, Edwarda Steinhagena (www.polacyzwyboru.pl)